Altında beklenen gün geldi: Altın ne zaman alınmalı? Uzmandan çarpıcı tahmin…

  • Haber7

Küresel piyasaların radarında haftaya ABD enflasyon verisi olacak.

ABD’de hafta içi salı günü Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları, çarşamba toptan stoklar, perşembe Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları, cuma Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi takip edilecek.

Yurt içinde ise Çarşamba günü sanayi üretim endeksi, Cuma günü ise ödemeler dengesine ilişkin veriler takip edilecek.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,23 yükselişle 10.889,00 puandan başladı.

Altın fiyatları dün yaşanan keskin düşüşün ardından bugün hafif toparlandı.

Çin Merkez Bankası’nın haziran ayında üst üste ikinci ay rezervlerine altın eklememesi de düşüşte etkili oldu. Bu hafta açıklanacak enflasyon verileri ve Fed yetkililerinin açıklamaları yakından izlenecek.

Ekonomist Mustafa Aşkın, piyasalarda gündemi Haber7’ye değerlendirdi.

 

 

HAFTA İÇİ TAKİP EDİLECEK VERİLER!

Geçtiğimiz hafta enflasyon rakamlarının beklenti altı geldiğini dile getiren Ekonomist Mustafa Aşkın, enflasyon verisinin hafta içine pozitif yansıdığını belirtti. Mustafa Aşkın, Fed Başkanı Powell’ın bugün yapacağı konuşmaya değinerek piyasanın yılın ikinci yarısına ilişkin ipuçları beklediğini dile getirdi.  ABD enflasyon verisine ilişkin konuşan Aşkın, sonbahara doğru uygulanacak para politikaları doğrultusunda bir faiz indirimi beklediklerini ifade etti.

Yurt içinde beklenen ödemeler dengesi bilançosuna vurgu yapan Aşkın, ithalatın azalması ile ihracatın göreceli olarak artmasına bağlı olarak kapanmanın söz konusu olduğunu dile getirdi. Bu gelişmelerin Türkiye açısından genel görünümde de olumlu olduğunu açıklayan Mustafa Aşkın, yıl sonuna doğru beklenen politikaların sonucu olarak istenilen seviyeye ulaşılabileceğini söyledi.

 

 

BORSA YENİDEN 11 BİN PUANI DENEYECEK Mİ?

Borsa İstanbul’da yeniden 11 bin puan seviyelerinin görülmesi için yeni habere ihtiyacı olduğunu belirten Ekonomist Mustafa Aşkın, destekleyici unsurlar olmadan 11 bin puanın üstünde endeksin tutunamayacağını dile getirdi. Mustafa Aşkın, 10.700 – 10.800 bandında endeksin bir süre kalacağını söyledi.

Piyasada yabancı girişi olmadığını ifade eden Aşkın, öncesinde de gelen yabancı yatırımcının ekonomik açıdan zayıf ve ‘vur-kaç’ stratejisinde endekse kalite sağlamadığını vurguladı. Borsanın yılın son çeyreğinde rekor kırabileceğini söyleyen Aşkın, kredi derecelendirme kuruluşlarından gelecek olan not artışının önemli olduğunu belirtti.

 

 

ALTINDA KRİTİK HAFTA

Altın piyasasında son aylarda yaşanan hafta başı düşüşleri ve hafta sonu yükselişleri değerlendiren Ekonomist Mustafa Aşkın, bunun temel nedeninin jeopolitik riskleri fiyatlamaya çalışan spekülatif mekanizma olduğunu vurguladı.

Bugün Fed Başkanı Powell’ın yapacağı konuşmaya değinen Aşkın, altının da kısa vade açıdan seyrini belirleyeceğini söyledi. Aşkın, 2.350 seviyenin üstünün ‘olumlu’ bir bölge olduğunu, bu bölgede kalıcılık sağlanırsa ons altında 2.450 seviyelerinin görülebileceği yönünde tahminlerde bulundu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x