Deprem ve tsunaminin vurduğu il için flaş uyarı. ‘Artık hep olacak’

İzmir’in Seferihisar ilçesindeki Sığacık Mahallesi’nde bulunan marinanın genişlemesine yönelik girişime karşı düzenlenen eylemlere katılan Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, burada yaptığı konuşmada, 30 Ekim 2020’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depreme hemen ardından yaşanan tsunamiye değinerek, buranın büyük bir kıyım yaşamadığını, afet sonucu bir kişinin öldüğünü ama o zamanki bilançonun daha ağır olabileceğini vurguladı.

Ercan, konuşmasına şöyle devam etti:
“Şimdi bundan sonra daha büyüğü gelebilir mi? Gelebilir. Çünkü depremin resmi büyüklüğü 6.6. Biliyorsunuz her depremin bir resmi büyüklüğü bir de gerçek büyüklüğü var. Ama depremin gerçek büyüklüğü 7.”

“BUNDAN SONRA HEP OLACAK”

Doğanın bir kuralı olduğunu belirten Ercan, bir yerde bir deprem veya bir süpürtü dalgası gelmiş ise gelecekte en az o büyüklükte bir afetin daha yaşandığının altını çizerek, Yani bu gördüğünüz belki yaşam süreniz içindeki ilk süpürtü dalgası. Ama bundan sonra da hep olacak. Çünkü milyonlardır yıldır bunlar hep oluyor.

“7.3 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM OLABİLİR”

İzmir’de 7.3 büyüklüğünde depem yaşanabileceğini konusunda uyarıda bulunan Ercan, Girit’te, Rodos’ta, İkaria’da ve Sakız Adası’nda yaşanacak olan bir depremin oluşturabileceği bir süpürtü dalgasının da kenti etkileyebileceğini belirtti.

NE OMUŞTU?

Ege Denizi Depremi olarak da anılan 6.9 büyüklüğündeki deprem, 30 Ekim 2020 günü Türkiye saati ile 14.51’de, İzmir’in Seferihisar ilçesine 23 km mesafede bulunan Yunanistan’ın Sisam Adası açıklarında, yerin 16,58 km altında meydana geldi ve deprem yaklaşık 16 saniye sürdü.Deprem ve hemen ardından oluşan tsunami sonucu 113’ü ülkemizde olmak üzere Türkiye ve Yunanistan’da toplam 119 kişinin yaşamını yitirdi, 1053 kişi ise yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x