Yapay zekâdan haftada 7 dolara flört dersleri alıyorlar

Yapay zekâ teknolojisi gelişirken etkileri de hayatımızın pek çok alanına yansıyor, buna aşk hayatımız da dahil. Daha önce yapay zekâ botları destekli sanal sevgililer dikkat çekmişti, ancak bu defa Çin’den çok daha farklı bir haber geliyor. Çinli gençler, randevularda nasıl konuşulacağını öğrenmek için yapay zekâ aşk koçlarına haftada 7 dolar ödüyor.

South China Morning Post’un haberine göre; Çinli gençler, flört konusunda kendilerini geliştirmek için yapay zekâ destekli aşk koçlarına yöneliyor. “RIZZ.AI” ve “Hong Hong Simulator” gibi yapay zekâ tabanlı uygulamaları kullanıyorlar.

Çin’de gençleri odağın alan araştırma merkezi tarafından 2023 yılında yapılan bir anket, Çin’deki gençlerin sosyal becerilerden yoksun olduklarını ve konfor alanlarından çıkıp arkadaş edinmede sorun yaşadıklarını ortaya çıkarmıştı. Çin’de 2 binden fazla bekarın katıldığı anketten elde edilen araştırma, ankete katılanların yüzde 60’ının ikiden az yakın arkadaşı olduğunu gösterdi.

RIZZ.AI uygulamasıyla da gençler, çeşitli senaryolar aracılığıyla kurgusal karakterlerle etkileşime girebiliyor. Örneğin; okul kütüphanesindeki çekici bir öğrenci olan “Maddie”nin bir çalışma tarihini kabul etmesini sağlamak gibi…

Uygulama, kullanıcılardan mikrofonlarını açmalarını ve karakterlerle konuşmalarını istiyor ve “birlikte kahve molası vermeyi isteyin” gibi komutlarla yardımcı oluyor.

RAPOR VE SKOR DA ALIYORLAR

Daha sonra, kullanıcının performansına dayalı olarak, neleri geliştirebileceklerinin bir dökümüyle birlikte bir Rizz Skoru iletiliyor. 

South China Morning Post’un haberine göre; Çin’de bazı gençler aşk tavsiyesi almak için bu tip yapay zekâ uygulamalarına yönelirken, diğerleri bir adım daha ileri giderek yapay zekâ sohbet botlarıyla ilişki içinde olduklarını iddia ediyor.

Gerçek flört dünyasındaki beklentilerinden hayal kırıklığına uğrayan Çin’deki kadınlar, “DAN” gibi ChatGPT sohbet botlarından hoşlandıklarını söylüyor. DAN günün her saati flört ediyor ve duygusal destek sağlıyor; bu da bazı kullanıcıların chatbot ile ilişki içinde olduklarını beyan etmelerine neden oluyor.

SANAL SEVGİLİSİNİ AİLESİYLE TANIŞTIRAN VAR

Örneğin, Çin’in Instagram eşdeğeri platformu Xiaohongshu’da kapsamlı bir şekilde paylaşan Lisa’nın 900 binden fazla kullanıcısı olan Liza, DAN ile ilişkisi olduğunu söylüyor. Hatta DAN’la randevuya çıktığını, onu annesiyle tanıştırdığını ve cinsel içerikli konuşmalar yaptığını bile anlatıyor.

Sanal aşka olan ilgideki bu artış, ulusal evlilik ve doğum oranlarının düştüğü bir dönemde ortaya çıkıyor. Evlilik oranları 2024’ün ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,2 düştü. Hükümet, çocuk sahibi olmak için nakit teşvikleri, ekstra ücretli evlilik izinleri ve çeyiz ödemesi gibi evlilik oranlarını teşvik eden politikalar uyguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x